Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpg47d58b78c1ec7f3f0b6adab459fb714c
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Caritas realizuje nowe programy dla osób wykluczonych społecznie
03/09/2009
Anna Zubko
1016
 
 
 
 

Nowe programy dla osób wykluczonych społecznie z Dąbrowy Górniczej oraz Będzina  prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej -   współfinansowane przez Wojewodę Ślaskiego.

„Mój świat bezdomny w obiektywie”

Aktywizacja osób wykluczonych społecznie w pracowni fotograficzno- dziennikarskiej.

„Świat jest zachwycający i pełen obrazów. Zawsze chcemy je przechować i zapamiętać. To niesamowita przygoda móc znaleźć coś, a potem to utrwalić i móc się tym obrazem-zachwytem podzielić z innymi. To dewiza naszego projektu i  pracy z osobami wykluczonymi społecznie. Fotografujemy, zamykamy w pamięci naszych zdjęć rzeczy piękne i ważne”.

1 czerwca ruszył program „ Mój świat bezdomny w obiektywie”, który jest skierowany do podopiecznych Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej.

Program ma pomóc w osiągnięciu samodzielności życiowej osoby bezdomnej, poprzez aktywizację zawodową i rozwój osobowy i społeczny.

Dzięki specjalnie dopasowanym do potrzeb i możliwości uczestników działaniom szkoleniowym, formacyjnym i długotrwałemu treningowi poprzez pracę oraz szerokiej partnerskiej współpracy wielu zaangażowanych w realizację projektu podmiotów, zostanie wypracowany i rozpowszechniony model skutecznego przywracania do aktywności zawodowej i życiowej podopiecznych.

Zajęcia w pracowni fotograficzno-dziennikarskiej odbywają się  w grupie sześcioosobowej. Każdy z uczestników, na miarę swoich możliwości, chętnie i aktywnie uczestniczy  w realizacji zaplanowanych zadań.Celem zajęć jest rozwijanie umiejętności, zdolności i zainteresowań uczestników, wyobraźni twórczej i odtwórczej, rozwój sfery motorycznej, motywacyjnej, poznawczej i emocjonalnej. Codzienne uczestnictwo w zajęciach wzbogaca w osobach wykluczonych zakres  różnorodnych doświadczeń kształtujących  wyobraźnię oraz  poprawia koncentrację uwagi.

Uczestnicy poprzez wykonywanie zdjęć okolicznościowych i przyrodniczych, inspirowani są do dalszej pracy, do zdobywania umiejętności oraz systematycznych ćwiczeń poprawiających sprawność lepszego myślenia, kreatywności.

W pracowni fotograficzno-dziennikarskiej podopieczni nabierają podstawowych umiejętności posługiwania się komputerem, Internetem bezprzewodowym i urządzeniami biurowymi takimi jak skaner, kopiarka i drukarka. Poznają system operacyjny Windows , jego funkcje i możliwości oraz programy do obróbki zdjęci.  Do zadań uczestników pracowni  należy, praca dziennikarska i redagowanie placówkowej gazetki, dzięki czemu osoby bezdomne mogą poczuć się jak prawdziwi dziennikarze. Dzięki  aparatowi cyfrowemu uczestnicy uczą się  tworzenia fotografii cyfrowej. W miesiącu wrześniu zostanie wydana pierwszy numer gazetki placówkowej „Przystań”.

 

„Atrakcyjna cały sezon-przygoda z ogrodem” - Aktywizacja osób wykluczonych społecznie poprzez działalność pracowni ogrodniczo-porządkowej.

Również od 1 czerwca ruszył drugi program  „Atrakcyjna cały sezon-przygoda z ogrodem”, który jest skierowany do podopiecznych Domu dla Bezdomnych w Będzinie.

Podczas zadania osoby wykluczone społecznie uczą się przebywania w sześcioosobowej  grupie oraz wykorzystują specyfiki pracy na wolnym powietrzu. Uczestnicy biorą udział we wszystkich rodzajach prac związanych z uprawą i zagospodarowaniem działki położonej przy placówce, na co składa się uprawa ogrodu warzywnego, kwiatowego, pielęgnacja zieleni ozdobnej, prace gospodarcze i domowe, pielęgnacja roślin doniczkowych, prace w namiocie foliowym, przygotowanie i stała opieka nad sadzonkami, rozsadami, szczepami.

Pracownia ogrodnicza daje uczestnikom możliwość zapoznania z rodzajami gleb i ich uprawą, uczy posługiwania się narzędziami ogrodniczymi, wysiewu nasion, hodowli i pielęgnacji roślin ozdobnych i warzyw. W sezonie zimowym uczestnicy pracowni również będą  dbać o swoje obejście np.:(odśnieżać go).

Pracownie są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.

W ramach programów, w najbliższy poniedziałek 7 września, osoby wykluczone społecznie z placówek w Dąbrowie Górniczej oraz Będzina wyjadą na integracyjną wycieczkę pt : „Poznaj swój region”- do ZOO i Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Wycieczka zakończy się wspólnym ogniskiem w Parku Linowym „Palenisko” w Chorzowie.

Opracowała: Kmita Monika

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpg11d9e926f117ab9c7cba4e01173fb94f
publicznosc.jpg4e1df24d0895e5214834d380ca10beb6
spisak statuetka.jpga8927d2855815b0c2c233da8d9b7e329
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0