Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka

spisak baner.jpg8644cf1678e1469435a65f91cea6a7e2
Aktualności Portal Wydarzenia Mapa strony Galerie
grafikaborder
Ks. Jan Gaik został nowym proboszczem parafii NMP w Sosnowcu
10/09/2009
Anna Zubko
7457
 
 
 
 

Od 6 września nowym proboszczem parafii NMP w Sosnowcu został ks. Jan Gaik, niegdyś duszpasterz bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach

Na „instalacji”, jak bywa nazywana ta uroczystość, przybyła europosłanka, przedstawiciele polskiego parlamentu, prezydenci  Sosnowca i Dąbrowy Górniczej oraz parafianie.

Wielu uczestników tej uroczystości przybyło do sosnowieckiej katedry z ciekawości, większość, by otoczyć swojego nowego proboszcza modlitwą, która zapewne będzie mu bardzo potrzebna.

Jak się dowiadujemy nowy proboszcz ma w planach wiele przedsięwzięć zarówno budowlano – remontowych, jak i duszpasterskich. Jak czytamy na stronie diecezji sosnowieckiej nowy proboszcz chce także, aby katedra w ciągu dnia nie była zamykana. By uchronić się przed kradzieżą proboszcz chce powołać straż parafii katedralnej.

- Potrzebuję około 50 strażników, część z nich zwerbuję wśród grup parafialnych, ale tak naprawdę wszyscy są mile widziani – mówi ksiądz Gaik.
Strażnicy będą mieli niebieskie mundury, nawiązujące do barw maryjnych, a katedra otwarta będzie dokładnie w godzinach od 9.00 do 17.00. Podobna straż działa m. in. w jasnogórskim sanktuarium w Częstochowie. Cały dzień także jest otwarta katedra Chrystusa Króla w Katowicach. Co prawda straży w niej nie ma, ale jest monitorowana całodobowo.

Gratulujemy proboszczowi i życzymy wytrwałości w działaniu.

***

ks. kanonik Jan Gaik był proboszczem strzemieszyckiej parafii od 1998 roku. Podejmując duszpasterską troskę o stan duchowy Parafii, równą troskliwością otoczył świątynię parafialną. W tym czasie zostały przeprowadzone następujące prace w kościele: nowe ogrzewanie, malowanie wnętrza świątyni, wykonano nowy neogotycki ołtarz, nowe witraże w nawach bocznych, nowe drzwi główne i boczne. W bocznej nawie powstała kaplica Bożego Miłosierdzia z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny. W kościele umieszczono relikwie św. Ojca Pio. Ufundowane zostały nowe stacje Drogi Krzyżowej, odnowiony został relikwiarz w którym znajdują się relikwie świętych: Kazimierza, Stanisława Kostki, Justyna, Antoniego, Felicji, Teresy, Agnieszki, Barbary. Chrzcielnica została odnowiona i przeniesiona przed ołtarz główny, na bardziej widoczne miejsce. Do prezbiterium zakupione zostały nowe fotele. Zmienione zostało oświetlenie kościoła, zawieszono 9 żyrandoli i nowe kinkiety nad ławkami. Założone zostało nowe zewnętrzne oświetlenie kościoła. Uruchomione zostały dzwony napędem elektrycznym. Obecnie w kościele trwa układanie nowej posadzki marmurowej.

z historii strzemieszyckiego sanktuarium

diecezja sosnowiecka

Wyślij link mailem
Powrót
PDF
Drukuj
Zgłoś
nieścisłość
proby.jpg29852d93080b659b35b9fafbbda039c6
publicznosc.jpgef8abd6fc028373906392d6ddd8cb330
spisak statuetka.jpgb3356c2dae86cf8c1a0551c4053e34be
Walidacja W3CXHTML 1.0 i CSS 3.0